Tegoroczny kurs przygotowawczy dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej rozpocznie się w sobotę 14 września i zakończy ustanowieniem nowych szafarzy w niedzielę 15 grudnia.

WYMAGANIA FORMALNE

Kandydaci na szafarzy powinni spełniać następujące wymagania:

· być mężczyznami w wielu 25-65 lat

· być wierzącymi i praktykującymi katolikami rytu rzymskiego o wzorowym życiu moralnym oraz cieszyć się dobrą opinią w swoim otoczeniu

· zaleca się, aby szafarze byli mężczyznami żonatymi (gdzie współmałżonki nie wyrażają sprzeciwu wobec przyszłej posługi mężów) lub wdowcami. Według roztropnej oceny księży proboszczów kandydatem na szafarza może być także kawaler

· być przekonanymi, że ich posługa jest bezinteresownym darem z siebie dla wspólnoty lokalnego Kościoła, stosownie do warunków i stanu życia szafarzy

· w dniu rozpoczęcia kursu przedstawić pisemne polecenie swojego księdza proboszcza

INFORMACJE NA TEMAT KURSU PRZYGOTOWAWCZEGO

Kurs odbędzie się w Pelplinie i będzie się składał z 6 zjazdów oraz mszy świętej, podczas której zostaną ustanowieni nowi nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej.

· I zjazd – sobota 14 września w godzinach od 9:00 do 16:00

· II zjazd – sobota 28 września w godzinach od 9:00 do 16:00

· III zjazd – sobota 12 października w godzinach od 9:00 do 16:00

· IV zjazd – sobota 26 października w godzinach od 9:00 do 16:00

· V zjazd – sobota 16 listopada w godzinach od 9:00 do 16:00

· VI zjazd – dzień skupienia – sobota 30 listopada w godzinach od 9:00 do 16:00

· msza święta z ustanowieniem nowych szafarzy – niedziela 15 grudnia godzina 10:00

Podczas zjazdów uczestnicy kursu biorą udział w wykładach oraz wspólnej modlitwie. Przewidziany jest także obiad oraz przerwy kawowe. Szczegółowy plan kursu (wykaz wykładów oraz miejsce spotkań) zostanie wysłany drogą mailową zgłoszonym uprzednio kandydatom (początek września).

Podstawowym warunkiem ukończenia kursu jest udział we wszystkich zjazdach.

Koszt kursu wynosi 500 zł i może ulec zmianie w zależności od liczby uczestników. Dodatkowym kosztem będzie zakup alby, która będzie służyła przyszłym szafarzom podczas liturgii. Alb nie należy kupować wcześniej. Zostaną one uszyte na miarę, aby zapewnić schludny i jednolity strój liturgiczny.

ZGŁOSZENIA NA KURS

Zgłoszenie na kurs odbywa się wyłącznie po spełnieniu wymagań formalnych i za zgodą właściwego zamieszkaniu księdza proboszcza.

Zgłoszenie na kurs odbywa się w dwóch etapach:

Pierwszy etap, elektroniczny, polega na wypełnieniu przez kandydata internetowego FORMULARZA ZAPISU (najpóźniej do 15 sierpnia 2024 roku).

W drugim etapie, w dniu rozpoczęcia kursu, zapisani internetowo kandydaci przedstawiają wypełnioną KARTĘ ZGŁOSZENIOWĄ (kartę należy pobrać oraz wydrukować – druk dwustronny).

Wszelkie pytania proszę kierować na adres mailowy: nadzwyczajni@diecezja-pelplin.pl